Genealogie LARISCH

  XVI.     Generace 3    

                 

  Jan Josef Antonín
  hrabě z Larisch-Moenichů
  svob. pán ze Lhoty a Karviné  



       Dle matriky se narodil dne 6. června 1766 v Rohově (Rogau), jako syn hraběte Jana Josefa z Larischů a jeho manželky Marie Anny hraběnky z Hoditz.

Křestní list:
Dle dokladů v Křestním záznamu u zdejšího katolického kostela sv. Martina se narodil vysoceurozenému pánu hraběti Janu z Larischů, dědičnému a pozemkovému pánu na Bluschczau a jeho vysoceurozené manželce hraběnce Anně roku 1766, dne 6. června syn a byl pokřtěn panem farářem Valentinem Hennerem jmény: Jan de Matha, Josef, Antonín. Kmotři: Jan Stolarczyk z Rohova a Marina Prokopová z Bluschczau. Toto je podle pravdy stvrzeno podpisy a přitištěním kostelní pečetě.
                     Rohov, okres Ratiboř, dne 1. dubna 1883.

Katolický farní úřad.
    Julius Sdralek v.r. farář.

L.S: Pravdivost podpisů stvrzena.
       Ratiboř, dne 3. dubna 1883.
       Královský zemský rada Pohl, v.r.


       Byl císařsko-královským tajným radou a komořím, komandérem cís. rakouského Jeopoldova řádu, od roku 1782 těšínským zemským starším, při nové organizaci z roku 1783 do 1789 okresní hejtman těšínského knížectví, od roku 1789 až do 1799 těšínský zemský hejtman a zemský právní prezident, dále poslanec u slezského veřejného konvektu, od 1782 až 1784 také předseda těšínského konsistoria augsburského vyznání. Od roku 1813 byl rovněž poslancem slezských stavů v deputaci při vyhlazování bankovního dluhu bankovek, na základě jmenování císařem Františkem byl také guvernérem Moravy a Slezska. V tomto úřadě nesložil přísahu a proto do funkce nenastoupil. Jan Josef nastoupil po otci stejného jména jako majoratní pán na Karviné. Toto panství rozmnožil o minoritní panství Německá Lutyně, kde koupil roku 1792 svobodný status minor Fryštát. V roce 1800 koupil od Olomouckého biskupství lenní statek Životice (Schönstein) u Opavy. Roku 1801 koupil statek Stanislavice (Stänzelsdorf) v těšínském okrese. Statky, které získal sňatkem s Annou Marií Teklou z Moennichů, budou uvedeny ve zprávě o jeho manželce.
       Kneifel (Topografie Slezska), chválí krásný zámek ve Fryštátě s velkým přilehlým anglickým parkem, který byl teprve nedávno založen a na jehož celkovém uspořádání se ještě pracovalo v roce 1804.
       K panství Karviná patřilo toho času 6 mlýnů, 11 dvorů, 4 ovčíny ze kterých byly zvláště 3 význačné, protože se v nich pěstovaly španělské ovce s nejlepšími výsledky. Dále zde byl pozoruhodný kamenouhelný důl, který za vedení majitele pracoval s výbornými výsledky, pivovar a další vrchnostenské budovy, vše v blízkém okruhu.
       Cerroni však ve své zprávě o význačných hospodářích na Moravě a ve Slezsku v roce 1800 říká:
       Pan Jan hrabě Larisch-Moennich nešetří na svých rozsáhlých statcích v Rychvaldě a Fryštátě v těšínském okrese ani nákladů a námahy k pozvednutí kultury, zvláště ovcí, kterých vlastní více než 9000 kusů k čemuž přispěl výlohami mnoha tisíc zlatých, aby získal větší počet šlechtěných ovcí španělské odrůdy. Mezi 48.939 ovcemi, které byly draženy v roce 1812 v celém těšínském knížectví, bylo přes 5.000 nejkrásnějších pravých španělských Merino, především na statcích hraběte Larische. Později se tato kultura rozrostla ještě daleko více. Dle zprávy v allg. Zeitung č. 129 z roku 1840 se staví k proslulým ovčínům Lichnovského chvalná hraběcí Larischova stáda o 40.000 kusech (ústřední místo Karviná), která jsou vysoce šlechtěné, s dobrou a vyrovnanou rozhodující střiží vlny, charakteristickou svým leskem a které jsou pokladem mezi šlechtěnými ovcemi v Německu.
       Diplomem de dato ve Vídni 21. ledna 1791 bylo mu císařem Leopoldem II. uděleno povolení užívatke svému příjmení i příjmení své manželky a podepisovat se "hrabě von Larisch-Moennich". Sjednocení erbů obou rodů však nebylo provedeno současně. Hrabě Jan Josef zemřel v Opavě dne 23. listopadu 1820.
       Dne 14. dubna 1791 se dle matriky v Hnojníku oženil s Annou Marií teklou z Moennichů.
       Tato byla přirozenou dcerou Václava z Moennichů a císařem Leopoldem II. povýšena do šlechtického stavu jako "von Moennich" na panství Rychvald atd. Byla ustanovena jeho univerzální dědičkou.

       Oddávkový list:
Já níže podepsaný potvrzuji tímto, že v roce 1791 dne 14. dubna, jeho vysoceurozený P.T. (pleno Titulo) pán Jan hrabě z Larischů, dědičný pán majorátního pansrví Karviná, 24. let stár a vysoce a blahourozená Anna Marie Tekla slečna z Moennichů 21 let stará, oba křesťansko katolického vyznání a svobodného stavu, oslavili svatbu v přítomnosti svědků: Jeho vysoceurozený pán Jan hrabě z Larischů, tehdejší zemský hejtman Knížectví těšínského a vysoceurozený blahorodí pán Jiří svob. pán z Bessů, dědičný pán na Hnojníku. Sezdáni byli důstojným pánem František Jržikem, místním kaplanem v Hnojníku. Tak to uvádí Hnojnická kniha oddávek z roku 1773 Folio 9. Toto stvrzuje i v dalším opise kostelní pečeť.
                            Hnojník, dne 25. května 1838

L.S: Isidor Gela v.r. - místní kaplan

       Anna Maria Tekla dědila po svém otci panství a statky: Rychvald, Polanku, Jistebník, Studénku, Raduň, Zahrádku (Baumgarten), Hažlach, Záblatí atd. a tyto přinesla do manželství jako věno.
       Poslední vůle jejího otce Václava z Moennichů na Rychvaldě atd. ze dne 23. května 1787.
(Zemský archiv v Opavě A. XIV. 14/ 169).
       Václav z Moennichů na Rychvaldě, Polance, Jistebníku, Studénce, Raduni, Zahrádce (Baumgarten), Hažlachchu a Záblatí uvádí ve své poslední vůli následovná opatření:


1.   Odkazuje svou duši všemohoucímu s přáním, že v kostele, kde budou uloženy jeho tělesné pozůstatky, budou slouženy Requiem a několik mší svatých, v ostatních kostelích, které se nacházejí na jeho statcích budou čteny po 3 mši svaté.
2.   Pro chudé v Polance určuje 100, v Jistebníku 100, ve Studénce 100, v Raduni, Tiefengrundu, Pogwizdově a dílu Vršovice 100, v Rychvaldu, Polské Lutyni, Porubě a záblatí 100 a rovněž tak v Baumgarten a Nažlachu 100, to je celkem 600 šeflů zimního obilí (1 šefl = 0,6 hl).
3.   Svým blíže označeným hosp. úředníkům celoroční plat a náslefující deputát.
4.   Pánu Václavu hraběti Zieletzkému na Všechovicích (Wschechowitz) 10.000 zlatých, pánu Josefu svob. pánu von Bretzkovi z Lešné (Lišná - Löschna) 10.000 zlatých, pánu Jiřímu svob. pánu von Breesovi na Hnojníku 5.000 zlatých, paní Barboře ovdovělé v. Wipplar a Uschitz 1000 zl., pánu Karlovi v. Wipplar a Uschitz na Marzinau 500 zl., pánu Antonínu v. Wipplar a Uschitz na Šumbarku 500 zl.
Dále odkazy blíže jmenovaným správcům, zámeckým kaplanům a podobně.

       Jako univerzální dědičku ustanovuje zůstavitel svou přirozenou dceru Annu Marii Teklu, dceru zámecké hospodyně v Polance Anny Helhiebelové a ustanovuje ji v případě její neplnoletosti poručíka pana Jiřího svob. pána z Beessů a na Hnojníku s poznámkou, že jmenovanou dědičku Annu Marii Teklu u nejvyšších zemských pánů o povýšení do šlechtického stavu a působiti takto na udržení statků. Napodaří-li se to, nesmí být na náležejícím dědictví krácena. Zemře-li dědička před dosažením plnoletosti, nastoupí jako univerzální dědici pánové Jiří svob. pán von Beess na Hnojníku, Karelvon Wipplar a Uschitz na Marzinově a Antonín von Wipplar a Uschitz na Šumbarku, kteří vyplatí panu Václavu hraběti von Zieletzky na Všechovicích neb jeho dědicům 25.000 zlatých v hotovosti. Dále projevuje zůstavitel vůli, že když se univerzální dědička provdá za zachovalého, usedlého "zemského kavalíra", tento má přijati za své jméno Moennich. Dále pak, že tohoto času zámecký kaplan Josef Pospiech obdrží v nejbližším čase faru atd.

       Závěrem následující nařízení, dotýkají se úředníků a služebníků a určení zemského advokáta Jana Leopolda Gersche z Opavy jako vykonavatele poslední vůle.

       Dáno v Polance, dne 23. května 1787.
Jan Václav von Moennich - jako zůstavitel.
Svědkové: Ferdinand Vetter hrabě a pán z Lilie
                 František Jindřich sv. pán z Bereczka
                 Josef Jindřich sv. pán z Bereczka
                 Jiří sv. pán z Beessů
                 Arnošt z Bludovských
                 Antonín z Wipplarů
                 Karel Jan z Wipplarů.

       Anna Marie Tekla z Moennichů zemřela 6. prosince 1829 na Raduni a byla dle svého posledního přání pohřbena ve Fryštátě, vedle svého manžela.

       Výtah z její poslední vůle ze dne 8. března 1829: Univerzální dědici jsou děti: Rozina, Jindřich, Helena, Marie a Karolína. Marie obdrží Radun, Brosdorf, Polanku, Jistebník, Studénku a dům č. 378 v Opavě, (dnes Blücherův palác) z čehož zaplatí Rozině, ovdovělé Hauerové 200.000 fl., a Karolíně hraběnce Beroldingenové rovněž 200.000 fl. helena - hraběnka Pückerová obdrží statek Usciebiscoupic. Jindřich obdrží Rychvald, Porubu, Pol. Lutyni a Záblatí. Komtesy/Katty a Babetta Larischovy obdrží ročně 150 fl.

1807   Dne 15. prosince koupil hrabě Jan z Larisch - Moennichů, zemský hejtman v Těšíně od Ondřeje Scheibera dům č. 413 v Opavě, s ovocnou zahradou. (Dnes Hasnerova ul. 2.)
1817   Dne 31. července koupil dům čís. 51 v Otické ulici v Opavě. (Dnes dům rodiny Hirschové).