Karviná 18. září 2022
Dnes je tomu 83. let, kdy bylo v prvních dnech II. sv. války fašisty v lese za dolem Barbora zastřeleno 12 občanů polské národnosti na základě obvinění z příslušnosti ke slezským povstalcům.
V noci ze 17. na 18.9.1939 vtrhli členové gestapa do vězeňských místností v budově radnice. Vybrali 8 politických vězňů, které kolem páté hodiny ranní naložili do nákladního auta. Vězňové si museli lehnout na podlahu korby, aby nebyli vidět civilním obyvatelstvem a byli převezeni do lesa za Barborou. Nic netušícím a vyděšeným mužům bylo přikázáno, aby urychleně vykopali čtvercovou jámu 4×4 m a hloubce 1,5 m. Když měli hotovo, odvedlo je gestapo 100 kroků od vykopané jámy, kde si na rozkaz museli lehnout obličejem k zemi. Po chvilce uslyšeli 30 výstřelů...
Po utichnutí střelby byli vězni přivedeni k jámě, která byla zaplněna lidskými těly. Hlavy měli zasypané hlínou, aby nebyla možná jejich identifikace. Vězni byli vyzváni, aby co nejrychleji jámu s těly zaházeli hlínou a terén zamaskovali chrastím. O tomto případu museli vězni pod hrozbou smrti mlčet.
Po válce, dne 1.10.1945 byly ostatky exhumovány a za velkého smutečního průvodu převezeny na hřbitov v Prostřední Suché. V místě popravy byla 16. června 1951 postavena kamenná mohyla osazena deskou se jmény zastřelených. Jména jsou pak uvedena i na desce společného hrobu v Hor. Suché, kterou věnoval v roce 1969 Důl 1.máj Karviná.