
Čtyřicet let Divadla loutek v Doubravě 1922 - 1962
Přímý odkaz na digitalizovanou publikaci

Ze světa loutek (Ročník: XV. Číslo: 61/3)
Přímý odkaz na digitalizovanou publikaci
Záznam divadla Svět loutek v Databázi českého amatérského divadla
Záznam divadla Svět loutek v Databázi divadel
Do Orlové se vrátilo loutkové divadlo (Novinky.cz, 25.3.2012)
Bezohledným drancováním uhlí na Karvinsku zanikla ne jedna čtvrť, část obce, či dokonce celé město. Těžba uhlí poznamenala náš kraj nenávratně. Nezmizely ovšem "jen" domy, ulice, školy, kostely a zámky. Z postižených oblastí se totiž vytrácelo něco snad i mnohem cennějšího - a sice: nejroztodivnější podoby života místních lidí. Vždyť jen letmý pohled do archivních materiálů nám napoví, kolik zde svého času existovalo nejrůznějších spolků, sdružení, jednot, klubů a organizací.
Koho by kupříkladu napadlo, hledat v dnešní obci Doubravě loutkové divadlo se stálou scénou? A přeci zde víc jak šedesát let provozovalo svou činnost a uvádělo bezpočet představení, nemajíc ve svém okolí konkurenci.
Vše začalo již v roce 1922, kdy Tělocvičná jednota Sokol Doubrava získala darem od svých kolegů z Vysokého Mýta Alšovo loutkové divadélko. Vzdělavatel jednoty, pan učitel Antonín Steuer, byl ihned pověřen ustavením loutkářského kroužku. Tuto výzvu přijali učitelé p. František Kondělka a Karla Kravčíková (učitelka místní české mateřské školy) a první soubor "ochotníků" byl na světě. Zpočátku převažovaly v repertoáru jen jednoduché divadelní hry a prvních pět let se hrálo v místnosti vedle hlavního sálu Národního domu v Doubravě (vstupné: 20 hal.). Podmínky byly opravdu náročné: loutkáři používali skládací, přenosné jeviště, které bylo nutno při každém představení instalovat a pak odnášet do sklepa, okna se pracně zatemňovala a židle pro malé diváky se pokaždé sklízely. Dětské obecenstvo si však loutkové hry rychle oblíbilo a soubor se rozrůstal. V roce 1927 bylo pořízeno nové, větší jeviště, vybavené dokonalejším osvětlením a svépomocí vznikly i původní dekorace namalované Antonínem Motlochem st. Přibyly rovněž nové 35 cm vysoké loutky (původní 25 cm byly darovány mateřské škole) a z důvodu nedostatečné kapacity v hledišti se začalo hrát přímo v sále Národního domu. Návštěvnost i počet premiér postupně rostly. V roce 1929 to bylo 8 představení za rok, v roce 1931 9 her (loutkářský kroužek byl ustaven jako samostatný odbor), v roce 1933 již 10 premiér s průměrnou návštěvností 96 osob na představení (tehdy byly produkce doprovázeny dokonce žákovským orchestrem!) a v roce 1934 bylo odehráno 17 her, kdy např. představení z 18. 2. "Kašpárkův veselý kabaret" navštívilo 305 dětí a 66 dospělých! V tomto roce také přibyla maňásková scéna a od roku 1935 neslo divadélko název "V říši loutek". O rok později si již loutkáři zdokonalili jeviště tak, že odpovídalo profesionálním nárokům a získali nové, půlmetrové loutky, soustružené dr. Janem Malíkem.
Přišla však okupace a veškerá dosavadní práce ochotníků byla zničena. Celý inventář divadla byl ztracen. Doubravští divadelníci se však nevzdali a už 26. 7. 1945 byl znovu ustaven loutkářský kroužek pod hlavičkou místní osvětové rady. Zápal a nadšení tehdejších obyvatel působí v dnešní době takřka jako zázrak. Pro finanční zajištění divadla je pořádána sbírka (vynesla 30 000,- Kčs!), 101 zakládajících členů upisuje 193 podílů po 1000,- Kčs a Rodičovské sdružení věnovalo na výbavu divadla 50 000,- Kčs! Namísto obvyklé restaurace je Dělnický dům pronajat a divadlo zde nachází svou stálou scénu. Doslova z popela tak vzniklo nové divadlo, divadlo "Svět loutek" (původní název byl z pochopitelných důvodů pozměněn...). První poválečná premiéra se uskutečnila hned 25. listopadu 1945 a měla ohromný úspěch. Začíná rovněž vycházet cyklostylovaný oběžník souboru.
Časem se ale ukázalo, že Dělnický dům v mnoha ohledech potřebám divadla nevyhovuje a tak od roku 1950, kdy se stal soubor součástí závodního klubu ROH Dolu Doubrava, probíhají nekonečná jednání o možnosti adaptace budovy. Ochotníkům se nevyhýbají ani další peripetie a nepříjemnosti, musí dokonce bojovat proti snaze umístit namísto divadla sklad tabáku. Věc se však nakonec přeci podařila a 13. 8. 1955 byla nově upravená budova slavnostně otevřena. Představení se konají každou neděli ve 14:30 a soubor odehrává zhruba 38 představení ročně s průměrnou návštěvností 160 diváků.
Činnost divadla tak s menšími výkyvy pokračuje až do roku 1986, kdy soubor zanikl a loutky i scéna byly přestěhovány do Kulturního domu v Orlové. V roce 2000 byl z důvodu statického narušení vydán na budovu divadla demoliční výměr.
Jedna kapitola ze života obce Doubrava se definitivně uzavřela.