Blog


Dokumentární film O zaniklé Karvinné

Na portále YouTube byl zveřejněn dokumentární film O ZANIKLÉ KARVINNÉ, z dílny zájmového sdružení ArtKlapka. Film byl natočen v roce 2018 a je nyní volně ke shlédnutí.

O zaniklé Karvinné (ArtKlapka)

​Krátká epizoda umístění pomníku T. G. Masaryka v roce 1968...

Ve fotoalbu "společné besedy k šedesátiletému znovuotevření české školy v Karviné" (která se konala dne 27. října 1968) jsme objevili raritní fotografii pomníku prvního prezidenta ČSR, který byl původně umístěn na prostranství Měšťanské školy ve staré Karvinné a v současné době je instalován na nádvoří zámku ve Fryštátě. Fotografie zachycuje pomník v roce 1968, kdy byl umístěn v zámeckém parku ve Fryštátě. Samozřejmě jen na krátkou chvíli, než ho komunističtí soudruzi opět v tichosti odklidili...

Pomník T. G. Masaryka v zámeckém parku ve Fryštátě (1968)

Přímý odkaz na záznam fotografie v Digitálním archivu

Projekt STARÁ KARVINNÁ v novém hávu!

Bude to už bezmála 10 let, kdy jsme poprvé publikovali tématický web věnovaný zaniklé Karvinné. Po celou tu dobu byly stránky hojně navštěvovány nejrůznějšími zájemci o historii našeho města a snad se staly užitečnými i pro mnoho mladých lidí, kteří o dramatické proměně a dějinách těchto míst neměli třeba ani tušení...

Plakát ke spuštění Projektu stará KarvinnáS ohledem na technickou zastaralost původního webu, který nám již neumožňoval rozšiřovat jeho obsah, jsme přistoupili k inovaci celého projektu a jeho převedení do nového formátu. Doufáme, že tímto krokem vyjdeme vstříc všem požadavkům "moderních badatelů" a podaří se nám tak oslovit třeba i další generace zájemců.


Především však chceme, aby se tyto tématické stránky staly opět živým zdrojem informací a máme tudíž v plánu na jejich obsahu dále pracovat a postupně jej rozšiřovat. V "novém hávu" projektu STARÁ KARVINNÁ tedy již dnes naleznete veškeré materiály z původního webu, ale i nové informace a nové odkazy na nejrůznější archiválie z našich, i jiných fondů. Sekci "Fotografie" jsme kompletně přepracovali a interaktivní mapu s odkazy na jednotlivé objekty ze staré Karvinné chceme průběžně doplňovat tak, abychom pokryli čím jak největší oblast původního města. Tento způsob se nám jeví jako nejvhodnější pro získání představy jak asi stará Karvinná vypadala, o jak velké bohatství jsme kompletní likvidací tohoto města přišli.


Rádi bychom rovněž požádali veřejnost o spolupráci na tomto projektu. Je možné, že zde naleznete nějaký chybný údaj, nepřesné označení, apod. Nebo máte ve svých rodinných sbírkách fotografie a materiály, o které byste se byli ochotni podělit. Neváhejte a napište nám. Budeme rádi když nám pomůžete tento web rozšířit a zpřesnit. Budeme rádi, když s Vaší pomocí zachováme pro příští generace alespoň tímto způsobem vzpomínku na krásnou STAROU KARVINNOU!

Show more posts

Zpracoval

Státní okresní archiv Karviná
Fryštátská 55
733 01 Karviná - Fryštát

Zpracoval

Státní okresní archiv Karviná
Fryštátská 55
733 01 Karviná - Fryštát

O projektu

© Projekt stará Karvinná
Tématický web věnovaný zaniklé Karvinné.
Publikováno poprvé v roce 2010.

O projektu

© Projekt stará Karvinná
Tématický web věnovaný zaniklé Karvinné.
Publikováno poprvé v roce 2010.

Kontakt

+420 596 312 780
podatelna@ka.archives.cz

Kontakt

+420 596 312 780
podatelna@ka.archives.cz

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace