Stacks Image p306_n18

ZEMSKÝ ARCHIV V OPAVĚ

Digitální archiv: nová verze + obnovení pravidelných aktualizací

Oznamujeme, že do provozu byla uvedena nová verze Digitálního archivu. Přehled nejdůležitějších změn naleznete v úvodní zprávě aplikace. Zároveň byly obnoveny pravidelné, každotýdenní aktualizace dat.

​Otevření badatelen Zemského archivu v Opavě

Od pondělí 4. května 2020 jsou otevřeny badatelny centrály archivu a olomouckého pracoviště v obvyklé době, tedy v pondělí a ve středu od 8.00 do 17.00 a v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 15.00. Badatelny státních okresních archivů (s výjimkou SOkA Jeseník) jsou otevřeny v pondělí a ve středu od 8.00 do 17.00.

Po dobu platnosti epidemiologických opatření bude ale počet míst v badatelnách omezen, proto vždy kontaktujte příslušné pracoviště předem telefonicky nebo mailem! Pro objednávání archiválií používejte zavedený objednávkový systém prostřednictvím webových stránek archivu.

Před započetím studia musí badatel vyplnit Zdravotní dotazník ohledně rizik v souvislosti se šířením koronaviru. Během studia musí mít zakrytý nos a ústa rouškou a užívat jednorázové gumové rukavice, které si přinese s sebou.

Oznámení o uzavření badatelny a omezení provozu SOkA Jeseník od 20. 4. 2020 do odvolání

Z důvodu rekonstrukce střechy a nezbytného stěhování archiválií v rámci depozitářů je badatelna SOkA Jeseník od 20.4.2020 až do odvolání UZAVŘENA.

Omezeno je i přijímání úředních podání, která z výše uvedených důvodů nelze vyřídit v zákonem stanovené lhůtě.

Děkujeme za pochopení.

SOkA Karviná: změna telefonního čísla!

V souvislosti s připravovaným zprovozněním nové badatelny došlo ve Státním okresním archivu KARVINÁ ke změně telefonního čísla:

BADATELNA SOkA Karviná = +420 596 312 735

Soutěž pro mladé fotografy: „Voda na Jesenicku a v Jeseníkách“

U příležitosti XX. svatováclavského setkání připravují organizátoři řadu doprovodných akcí reflektujících téma letošního sympozia – tento rok se doslova ponese na vlnách potoků, řek, rybníků a pramenů našich krásných hor a podhůří. Tématem je totiž VODA v nejrozmanitějších podobách. A protože životodárná kapalina představuje vedle všech svých zásadních funkcí pro planetu i neodmyslitelný estetický prvek naší krajiny, vyhlašujeme tímto FOTOGRAFICKOU SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ SNÍMKY ZPODOBŇUJÍCÍ METAMORFÓZY JESENICKÉ VODY.

Soutěž je určena třem kategoriím: 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a studenti středních škol. Své snímky prosím odevzdávejte vytištěné na fotopapíru ve formátu A3 nebo A4 nejpozději do 30. 6. 2020 v Katovně (MIC) nebo v Knihovně Vincenze Priessnitze. Každý účastník může odevzdat nejvíce 2 fotografie, na jejichž zadní straně uvede své jméno, věk a kontakt – nejlépe emailovou adresu. Prosíme, dané snímky pro případné další použití zálohujte v elektronické podobě.

Práce budou vystaveny v hudebním sále Centra společenských aktivit od 1. září, kdy se v 17,00 hodin uskuteční vernisáž, do konce měsíce září. Vyhlášení vítězů a předání ocenění proběhne v pondělí 28. září před koncertem ke Dni české státnosti v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní, a. s.

Těšíme se na Vaše snímky

Vlastivědné muzeum Jesenicka / Státní okresní archiv Jeseník / Městská kulturní zařízení Jeseník / Společnost Vincenze Priessnitze, z. s.

Přihláška_SVS_2020

Sborník Státního okresního archivu Šumperk č. 11 / 2019

Státní okresní archiv Šumperk vydal nový Sborník č.11 / 2019. Více informací naleznete zde.

Sborník Státního okresního archivu Šumperk č. 11

Vlastivědný sborník Novojičínska, svazek 69/2019

Státní okresní archiv Nový Jičín a Muzeum Novojičínska, p.o. vydaly novou publikaci: Vlastivědný sborník Novojičínska, svazek 69/2019. Více informací naleznete zde.

Vlastivědný sborník Novojičínska, svazek 69/2019

Sborník XIX. Svatováclavské setkání v Jeseníku

Zemský archiv v Opavě a Vlastivědné muzeum Jesenicka vydaly sborník XIX. Svatováclavské setkání v Jeseníku: Výtvarné umění Jesenicka a Jeseníků 20. století. Více informací naleznete zde.

XIX. Svatováclavské setkání v Jeseníku

Sborník Zemského archivu v Opavě 2019

Zemský archiv v Opavě vydal nový sborník. Více informací naleznete zde.

Sborník Zemského archivu v Opavě 2019

Osobnosti Vítkovska

Město Vítkov ve spolupráci se Zemským archivem v Opavě vydalo novou publikaci pod názvem Osobnosti Vítkovska. Více informací naleznete zde.

Olomoucký archivní sborník č. 17/2019

Státní okresní archiv Olomouc vydal nový Olomoucký archivní sborník č. 17/2019. Více informací naleznete zde.

Olomoucký archivní sborník č. 17/2019

Sborník SOkA Přerov 2019

Státní okresní archiv Přerov vydal nový Sborník 27 / 2019. Více informací a elektronickou verzi sborníku naleznete zde.

Sborník SOkA Přerov 2019

Projekt stará KARVINNÁ v novém hávu!

Státní okresní archiv Karviná inovoval a rozšířil tématický web k dějinám původního města Karvinná, který byl poprvé zveřejněn v roce 2010. Projekt STARÁ KARVINNÁ je nyní plně responzivní a stránky lze prohlížet na všech mobilních zařízeních. Vlastní obsah bude průběžně rozšiřován a doplňován o další materiály a archiválie.

Projekt STARÁ KARVINNÁ

Pozvánka na vernisáž výstavy "Sklizeň ohrožena!"

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy nazvané "Sklizeň ohrožena! Proměny karvinského venkova v 19. a 20. století".
Přijďte se podívat na výstavu o ne-průmyslové Karviné, která Vám představí řadu zajímavých fotografií, plakátů a dalších archiválií, kterým se na výstavách o dějinách našeho města většinou nedostává tolik prostoru.
Vernisáž proběhne 19. září od 17.00 v budově Státního okresního archivu Karviná. Výstava bude přístupná také v následujících měsících a bude tak barvitě doplňovat naše nově rekonstruované foyer.

Pozvánka na vernisáž výstavy

Pozvánka na výstavu "Tužme se!" (Historie Sokola v okrese Frýdek-Místek)

Státní okresní archiv Frýdek-Místek připravil novou dlouhodobou výstavu s všeříkajícím názvem „Tužme se!“ opatřeným pro jistotu ještě podtitulem Historie Sokola v okrese Frýdek-Místek. Výstava byla zpřístupněna u příležitosti Mezinárodního dne archivů 11. června 2019 a prohlédnout si ji můžete v úterý a ve čtvrtek od 8:00 do 14:30 hodin a v úřední dny (pondělí a středa) až do 17:00 hodin. Více informací zde.

Tužme se!

Zobrazit starší články

© 2020 | Zemský archiv v Opavě | webmaster

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace