Zemský archiv v Opavě zveřejnil nový publikační portál archiválií pod názvem DIGITÁLNÍ BADATELNA.
Jedná se o společný projekt s Národním archivem a Státním oblastním archivem v Litoměřicích, který reaguje na podstatné změny v metodice pořádání archiválií a přináší množství nových funkcí i nových způsobů práce při vyhledávání, například:
vylepšené uživatelské prostředí
zobrazení kontextu záznamů ve stromové struktuře
integrované zobrazení snímků u záznamu
možnost zveřejnění záznamů z rozpracovaných archivních pomůcek
úvod do vyhledávání dle Přístupových bodů, včetně jejich propojení s CAM (Centrální Archivní Modul)
Portál DIGITÁLNÍ BADATELNA (na adrese digi2.archives.cz)je nyní spuštěn ve ZKUŠEBNÍM PROVOZU a jeho vývoj nadále pokračuje. Budeme rádi, pokud se na tomto procesu budete aktivně podílet.
Veškeré připomínky, náměty, oznámení chyb a nepřesností nám můžete posílat na adresu technické podpory. Za jakoukoliv zpětnou vazbu děkujeme a přejeme hodně úspěchů ve vaší badatelské práci.
● ● ● UPOZORNĚNÍ: Ve stavu ZKUŠEBNÍHO PROVOZU si prosím NEUKLÁDEJTE permalinky na záznamy a přílohy! ● ● ●
Dnes uplynuly na den přesně 2 roky od chvíle, kdy byl oficiálně spuštěn projekt KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU (26.5.2021) = https://gis.karvina.cz/stopycasu.
Tento mapový portál je unikátním příkladem propojení bohatých zdrojů digitalizovaných archiválií z fondů Zemského archivu v Opavě s prostředím mapové aplikace ArcGIS, pro účely moderní pomůcky ke studiu dějin zaniklých částí měst a obcí v okrese Karviná. Představuje rovněž jeden z velmi úspěšných příkladů vzájemné spolupráce institucí (Státní okresní archiv Karviná + Magistrát města Karviné) za současného zapojení veřejnosti z řad nejrůznějších komunitních skupin orientovaných na historii těchto míst.
U příležitosti dnešního výročí tedy předkládáme alespoň stručný výčet toho, co se za uplynulý rok v tomto projektu událo, a jak se nadále rozvíjí:
● Počet OBJEKTŮ vyznačených v mapě:
2021: cca. 700
2022: cca. 2200
2023: cca. 3021 objektů v mapě = tzn. + 821!!!!
● Počet FOTOGRAFIÍ připojených v aplikaci:
2021: cca. 1200
2022: cca. 3208
2023: cca. 5290 fotografií v aplikaci (bez započtení množství napojených digitalizátů archiválií!!) = tzn. + 2082!!!!
● Statistiky návštěvnosti:
Počet návštěv = více než 19 600
Počet zobrazení stránek = více než 83 600
Počet osob / 1 den = průměrně 42
● Další novinky:
Byla doplněna nová vrstva SVĚDKOVÉ PAMĚTI (Kříže, kaple, pomníky), dokumentující především drobné sakrální stavby v okrese Karviná.
Byl přepracován doplňující web s přehledem novinek a s odkazy na obrazové i tabulkové katalogy.
SOkA Přerov dokončil digitalizaci ÚČETNÍCH KNIH (inv.č. 7158 - 7280 a inv.č. 7333 - 7342) z fondu ARCHIV MĚSTA LIPNÍK NAD BEČVOU 1488 - 1945 (NAD 1064). Všechny naleznete v Digitálním archivu pod tímto odkazem.
Oznamujeme, že do provozu byla uvedena nová verze Digitálního archivu. Přehled nejdůležitějších změn naleznete v úvodní zprávě aplikace. Zároveň byly obnoveny pravidelné, každotýdenní aktualizace dat.
Státní okresní archiv Šumperk nově zpřístupnil digitální snímky archiválií z fondu Archiv města Šumperk, které se týkají čarodějnických procesů v 17. století na Šumpersku.
Dnešním dnem uvádíme do provozu aktualizovanou verzi Digitálního archivu Zemského archivu v Opavě. Tímto krokem je v ZA v Opavě dovršen přechod na novou pořádací aplikaci a nová Základní pravidla pro zpracování archiválií. Přehled nejdůležitějších oprav a změn naleznete v úvodní zprávě na titulní stránce Digitálního archivu, nebo přímo pod tímto odkazem. Zároveň je obnoven týdenní cyklus pravidelných aktualizací. Nová data naleznete v Digitálním archivu vždy každé pondělí (v ranních hodinách).
Zemský archiv v Opavě zpřístupnil digitální verzi fondu Slezský stavovský archiv, který tvoří jeden z pilířů jím spravovaného archivního bohatství. Fond byl převeden do elektronické podoby ve své úplnosti, úhrnem se jedná o 3.866 snímků listin a celkem 42.172 skenů stránek z úředních rukopisů.
Slezský stavovský archiv v sobě zavírá značné množství diplomatického materiálu ke středověkým, raně novověkým i novověkým dějinám opavského, krnovského, těšínského a niského knížectví (nechybí však ani jednotlivosti k minulosti jiných slezských teritoriálních útvarů: Hlohovska, Svídnicko-Javorska či Opolsko-Ratibořska). Jedná se o zemská privilegia, listiny vydané z moci vládnoucích knížat a jejich lenních pánů z řad českých králů, ale též o písemnosti související obecněji s každodenním chodem zemské správy, soudů a jiných institucí či o listiny stavovských osob, v tom především šlechty (např. kšafty, dlužní úpisy). Svým rozsahem i významem mimořádnou část fondu představují stavovské rukopisy požívající ze zákona mimořádné ochrany jako archivní kulturní památka. Jde zejména o svazky půhonů a nálezů vedených u příslušných zemských soudů, vzácně dochované knihy hejtmanských roků, protokoly ze zasedání zemských sněmů a především pak o zemské desky opavského, krnovského a částečně též těšínského knížectví, dochované od počátku 15. století.
Snímky archiválií byly publikovány prostřednictvím webové aplikace Digitální archiv Zemského archivu v Opavě na adrese http://digi.archives.cz.
Dnešním dnem uvádí Zemský archiv v Opavě do ostrého provozu novou vyhledávací aplikaci pro práci s archiváliemi: DIGITÁLNÍ ARCHIV ZA v Opavě.
Tato aplikace plně nahrazuje předchozí portál ARCHIVNÍ VADEMECUM a přináší řadu nových možností a funkcí, včetně schopnosti responzivního zobrazení pro mobilní zařízení. Veškeré permalinky (trvale platné odkazy) z původního Vademeca zůstávají funkční a jsou automaticky přesměrovávány na odpovídající záznamy, či skeny v Digitálním archivu (POZOR! Tato změna se z technických důvodů začne uplatňovat až s jistým zpožděním: od ukončení Vademeca minimálně cca. 24 hodin!).
Archivní Vademecum bylo v provozu takřka nepřetržitě od roku 2009 (v prvotní verzi již od roku 2007). V roce 2012 obsahovalo 1 599 011 skenů, ke dni ukončení svého provozu (31.8.2017) pak nabízelo veřejnosti 10 473 987 skenů digitalizovaných archiválií.
Digitální archiv byl nejprve spuštěn v testovacím režimu dne 6.5. 2016 a jeho vývoj pak pokračoval za účasti veřejnosti.
K dnešnímu dni obsahuje 1 956 361 záznamů spolu s 18 409 095 skeny digitalizovaných archiválií.