Zemský archiv v Opavě zveřejnil nový publikační portál archiválií pod názvem DIGITÁLNÍ BADATELNA.
Jedná se o společný projekt s Národním archivem a Státním oblastním archivem v Litoměřicích, který reaguje na podstatné změny v metodice pořádání archiválií a přináší množství nových funkcí i nových způsobů práce při vyhledávání, například:
vylepšené uživatelské prostředí
zobrazení kontextu záznamů ve stromové struktuře
integrované zobrazení snímků u záznamu
možnost zveřejnění záznamů z rozpracovaných archivních pomůcek
úvod do vyhledávání dle Přístupových bodů, včetně jejich propojení s CAM (Centrální Archivní Modul)
Portál DIGITÁLNÍ BADATELNA (na adrese digi2.archives.cz)je nyní spuštěn ve ZKUŠEBNÍM PROVOZU a jeho vývoj nadále pokračuje. Budeme rádi, pokud se na tomto procesu budete aktivně podílet.
Veškeré připomínky, náměty, oznámení chyb a nepřesností nám můžete posílat na adresu technické podpory. Za jakoukoliv zpětnou vazbu děkujeme a přejeme hodně úspěchů ve vaší badatelské práci.
● ● ● UPOZORNĚNÍ: Ve stavu ZKUŠEBNÍHO PROVOZU si prosím NEUKLÁDEJTE permalinky na záznamy a přílohy! ● ● ●
Vzhledem k nedávným ničivým povodním se mnozí z Vás dostali do nepříjemné situace, kdy Vám voda poškodila nejen nehmotný majetek, ale také spisovny, ve kterých jste měli uloženy dokumenty a spisy z Vaší činnosti. S tím vyvstala otázka, jak se zničenými dokumenty a spisy nyní naložit.
Postup je následující:
1. Ozvěte se svému místně příslušnému archivu.
2. Archiv Vás neprodleně navštíví nebo s Vámi domluví pořízení dokumentace škod a zaslání na e-mail příslušného zaměstnance.
3. Archiv s Vámi sepíše zápis o události a přiloží k němu pořízenou dokumentaci.
4. Sepište dokumenty a spisy, které byly zasaženy povodní včetně datace. K vytvoření seznamů Vám může pomoci evidence dokumentů a spisů ve spisovně. Pokud i ta byla zničena, je nutné sestavit seznam alespoň dle věcných skupin.
5. Požádejte archiv o mimořádné skartační řízení, ke kterému přiložíte Vámi vytvořené seznamy.
6. Archiv Vám vydá protokol o skartačním řízení a Vy můžete všechny dokumenty a spisy zasažené povodní zlikvidovat.
7. Samotná likvidace je již Vaší povinností. Jen nezapomínejte na to, že mnohdy budou likvidovány dokumenty a spisy obsahující citlivé nebo osobní údaje, a proto je nutné zlikvidovat je tak, aby se s nimi neseznámili další osoby.
8. Nakonec nezapomeňte na povinnost vyznačit skutečnost o zničení dokumentů a spisů do svých evidenčních pomůcek, dle § 9 odst. 2 vyhlášky č. 259/2012 Sb. o podrobnostech výkonu spisové služby.
9. V případě, že byly povodní zasaženy i účetní dokumenty a spisy, nezapomeňte tuto skutečnost nahlásit na místně příslušný finanční úřad.
Přejeme Vám hodně sil v této nelehké době a nezapomínejte, že jsme tu pro Vás a že se Vám budeme snažit vždy pomoci.
Římskokatolická farnost Velké Hoštice ve spolupráci se Zemským archivem v Opavěvydaly publikaci autorů Zdeňka Kravara, Pavla Solnického a Petra Tesařepod názvem Farní kostel ve Velkých Hošticích: 250 let od posvěcení kostela. Bližší informace naleznete zde.
Provincie Řádu minoritů ČR a Zemský archiv v Opavě vydaly publikaci autorů Marie Schenkové a Petra Tesaře: "Perla Slezska: Poutní kostel Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné". Bližší informace naleznete zde.
Mendelovo gymnázium v Opavě ve spolupráci se Zemským archivem v Opavě vydalo publikaci "Mendlák: Almanach ke 140. výročí vzniku prvního českého gymnázia na Opavsku". Bližší informace naleznete zde.
Masarykova univerzita v Brně ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně, Archivem města Brna a Zemským archivem v Opavě, vydala publikaci "Moc inkoustu: Středověká knižní kultura na Moravě". Více informací zde.
PhDr. Karel Müller, emeritní ředitel Zemského archivu v Opavě, který stál v jeho čele úctyhodných 33 let, byl oceněn plaketou ministra vnitra za dlouholetou obětavou práci pro Ministerstvo vnitra v oblasti archivnictví.
Od 26.9.2023 bude na opavské centrále ve Sněmovní ulici probíhat rekonstrukce střechy, která s sebou nese nutnost výstavby lešení podél objektu. Provoz archivu sice nebude nijak omezen, ale návštěvníky přesto prosíme o shovívavost a současně apelujeme, aby ve zvýšené míře dbali na svou bezpečnost. Děkujeme za pochopení.
Zemský archiv v Opavě zveřejnil elektronickou verzi výstavy Mapy ve fondech ZA v Opavě, konanou u příležitosti Mezinárodního dne archivů 2022. Naleznete ji pod tímto odkazem (ve formátu PDF).
Slezská nemocnice v Opavě ve spolupráci se Slezským zemským muzeem a Zemským archivem vydala novou publikaci: 120 let Slezské nemocnice v Opavě. Více informací zde.
Zákonem č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, došlo k některým zásadním změnám v zákoně č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě. Těmi nejzásadnějšími změnami bylo zavedení povinného atestu elektronických systémů spisových služeb a stanovení povinnosti všem veřejnoprávním původcům vést spisovou službu v atestovaných elektronických systémech spisové služby, a to s účinnosti od 01. 01. 2024 (pro původce uvedené v § 3 odst. 1 písmene a) až e)) a od 01. 01. 2026 (pro původce uvedené v § 3 odst. 1 písmene f) až m)).
Vzhledem k tomu, že Ministerstvo vnitra by nebylo schopno dodržet účinnost zákona ve vztahu ke zřízení atestačního střediska, k němuž mělo dojít k 01. 02. 2022, došlo nakonec k posunutí účinnosti tohoto předpisu. Zákonem č. 89/2022 Sb., kterým se mění platnost zákona č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, došlo s účinností od 27. 04. 2022 k odložení účinnosti zákona na 01. 01. 2026. Co to znamená? Všichni veřejnoprávní původci budou muset k tomuto datu přejít na atestovanou elektronickou spisovou službu, anebo budou muset své stávající elektronické systémy spisových služeb uvést do souladu s požadavky zákona o archivnictví (č. 499/2004 Sb.). Do výše uvedeného data tak původci uvedení v § 3 odst. 1. písmene e), g), h), j) a l) zákona ve znění do 31. 01. 2022 a obce mohou vykonávat spisovou službu v elektronické podobě v elektronických systémech spisové služby nebo v listinné podobě. Konkrétně se to týká státních podniků, organizačních složek územně samosprávných celků, právnických osob zřízených nebo založených územními samosprávnými celky, škol a školských zařízení a veřejných výzkumných institucí.
Zemský archiv v Opavě, Archiwum Państwowe w Opolu a Archiwum Państwowe w Katowicach vydaly novou publikaci: Regesty listin uložených v Horním Slezsku. Svazek IV (1476-1500). Více informací zde.