Stacks Image 18

ZEMSKÝ ARCHIV V OPAVĚ

Otevírací doba badatelen v období letních prázdnin 2024

Upozorňujeme badatele, že po oba prázdninové měsíce (červenec, srpen) budou badatelny v centrále v Opavě a v Olomouci otevřeny jen ve dnech: pondělí, úterý a středa. Ostatní badatelny okresních archivů budou otevřeny v nezměněném režimu (pondělí, středa).

We would like to kindly inform you, that during both holiday months (July, August) the study-rooms in Opava-headquarters and Olomouc-branch will be open only on Monday, Tuesday and Wednesday. Other study-rooms in District Archives will be open in their usual mode (Monday, Wednesday).

Wir machen die Benutzer darauf aufmerksam, dass in den Monaten Juli-August 2024 die Lesesäle in der Zentrale in Opava und in der Zweigstelle in Olomouc nur am Montag, Dienstag und Mittwoch geöffnet werden. Die Lesesäle der Kreisarchive werden im gewöhnlichen Betrieb (Montag, Mittwoch) geöffnet.

SOkA Bruntál: UPOZORNĚNÍ - vstup do budovy!

V případě potřeby vstupu do budovy archivu SOkA Bruntál volejte na toto telefonní číslo: +420 554 625 460. Z důvodu rekonstrukce fasády objektu byly demontovány zvonky u vstupních dveří. Provoz archivu pro veřejnost, stejně jako studovna pro badatele, NENÍ PŘERUŠEN. Děkujeme za pochopení

KARVINSKO ve stopách času: napojeny unikátní filmové záběry z roku 1919!

Díky vedení Zemského archivu v Opavě a vstřícnosti Národního filmového archivu byly do mapového portálu KARVINSKO ve stopách času připojeny UNIKÁTNÍ FILMOVÉ ZÁBĚRY z roku 1919! Jedná se o více než 7minutový film s názvem: "KARVÍNSKÁ uhelná pánev obsazená naším vojskem II. díl". Pokud tedy chcete vidět "živé obrázky" z příjezdu vlaku na nádraží Košicko-bohumínské dráhy v Karvinné, areál dolu Jan-Karel, nebo práci u koksárenských pecí a sběr zbytků uhlí pod haldami: můžete se nyní podívat!

KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU = 2 roky od spuštění!

Dnes uplynuly na den přesně 2 roky od chvíle, kdy byl oficiálně spuštěn projekt KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU (26.5.2021) = https://gis.karvina.cz/stopycasu.

Tento mapový portál je unikátním příkladem propojení bohatých zdrojů digitalizovaných archiválií z fondů Zemského archivu v Opavě s prostředím mapové aplikace ArcGIS, pro účely moderní pomůcky ke studiu dějin zaniklých částí měst a obcí v okrese Karviná. Představuje rovněž jeden z velmi úspěšných příkladů vzájemné spolupráce institucí (Státní okresní archiv Karviná + Magistrát města Karviné) za současného zapojení veřejnosti z řad nejrůznějších komunitních skupin orientovaných na historii těchto míst.

U příležitosti dnešního výročí tedy předkládáme alespoň stručný výčet toho, co se za uplynulý rok v tomto projektu událo, a jak se nadále rozvíjí:

● Počet OBJEKTŮ vyznačených v mapě:

2021: cca. 700

2022: cca. 2200

2023: cca. 3021 objektů v mapě = tzn. + 821!!!!

● Počet FOTOGRAFIÍ připojených v aplikaci:

2021: cca. 1200

2022: cca. 3208

2023: cca. 5290 fotografií v aplikaci (bez započtení množství napojených digitalizátů archiválií!!) = tzn. + 2082!!!!

● Statistiky návštěvnosti:

Počet návštěv = více než 19 600

Počet zobrazení stránek = více než 83 600

Počet osob / 1 den = průměrně 42

● Další novinky:

Úvodní propagační video = https://fb.watch/df122OIrA-/

SOkA Karviná: omezení v předkládání archiválií

Upozorňujeme všechny badatele, že od 18. 11. 2021 do odvolání nebude možno z technických důvodů předkládat archiválie z některých fondů. Před objednávkou jakýchkoliv archiválií ke studiu se tedy prosím vždy nejprve informujte v naší badatelně (telefonicky nebo mailem). Děkujeme za pochopení.

SOkA Přerov: nově digitalizované účetní knihy

SOkA Přerov dokončil digitalizaci ÚČETNÍCH KNIH (inv.č. 7158 - 7280 a inv.č. 7333 - 7342) z fondu ARCHIV MĚSTA LIPNÍK NAD BEČVOU 1488 - 1945 (NAD 1064). Všechny naleznete v Digitálním archivu pod tímto odkazem.

SOkA Karviná uvádí nový projekt: KARVINSKO ve stopách času!

Státní okresní archiv Karviná ve spolupráci s Magistrátem města Karviné uvádí nový projekt: mapovou aplikaci vytvořenou na základech geografického informačního systému, pod názvem KARVINSKO ve stopách času.

Podrobné informace naleznete pod tímto odkazem: http://www.archives.cz/web/SK/imapy/

Sklizeň ohrožena! (výstavní panely volně ke stažení)

Od 19. září 2019 probíhala ve foyer Státního okresního archivu Karviná výstava pod názvem: “Sklizeň ohrožena! Proměny karvinského venkova v 19. a 20. století”. Po ukončení výstavy (20.12.2020) poskytujeme veřejnosti ke stažení digitalizované kopie výstavních panelů. Jsou k dispozici jednotlivě, ve formátu PDF.

Stránku s přehledem všech panelů ke stažení naleznete zde.

Digitální archiv: nová verze + obnovení pravidelných aktualizací

Oznamujeme, že do provozu byla uvedena nová verze Digitálního archivu. Přehled nejdůležitějších změn naleznete v úvodní zprávě aplikace. Zároveň byly obnoveny pravidelné, každotýdenní aktualizace dat.

SOkA Karviná: změna telefonního čísla!

V souvislosti s připravovaným zprovozněním nové badatelny došlo ve Státním okresním archivu KARVINÁ ke změně telefonního čísla:

BADATELNA SOkA Karviná = +420 596 312 735

Projekt stará KARVINNÁ v novém hávu!

Státní okresní archiv Karviná inovoval a rozšířil tématický web k dějinám původního města Karvinná, který byl poprvé zveřejněn v roce 2010. Projekt STARÁ KARVINNÁ je nyní plně responzivní a stránky lze prohlížet na všech mobilních zařízeních. Vlastní obsah bude průběžně rozšiřován a doplňován o další materiály a archiválie.

Projekt STARÁ KARVINNÁ

"Od soli k uhlí": výstavní panely volně ke stažení

Od 15. února 2018 probíhala v prostorách Státního okresního archivu Karviná výstava pod názvem: “Od soli k uhlí” (Karviná 1268-2018). Tato výstava byla uspořádána k 750. výročí první zmínky o Karviné a mapovala dějiny i vývoj tohoto města.
Po ukončení výstavy (28.6.2019) se archiv rozhodl poskytnout veřejnosti ke stažení originály všech výstavních panelů, které tvořily stěžejní část expozice. Tyto tématicky rozdělené panely jsou na webu k dispozici jednotlivě nebo v podobě kompletního souboru, vždy ve formátu PDF.

ODKAZ s přehledem všech panelů ke stažení zde.

Od soli k uhlí (Karviná 1268-2018)

Nové digitalizáty z období čarodějnických procesů v 17. století na Šumpersku!

Státní okresní archiv Šumperk nově zpřístupnil digitální snímky archiválií z fondu Archiv města Šumperk, které se týkají čarodějnických procesů v 17. století na Šumpersku.

Přímé odkazy na záznamy v Digitálním archivu: Permalink 1, Permalink 2

ARCHIV_MESTA_SUMPERK_SV_I-III_1402_1419-1945_1947_NAD_859_c_pom_407_inv_c_1114_sig--_002

Fond SLEZSKÝ STAVOVSKÝ ARCHIV zpřístupněn digitálně!

Zemský archiv v Opavě zpřístupnil digitální verzi fondu Slezský stavovský archiv, který tvoří jeden z pilířů jím spravovaného archivního bohatství. Fond byl převeden do elektronické podoby ve své úplnosti, úhrnem se jedná o 3.866 snímků listin a celkem 42.172 skenů stránek z úředních rukopisů.

Slezský stavovský archiv v sobě zavírá značné množství diplomatického materiálu ke středověkým, raně novověkým i novověkým dějinám opavského, krnovského, těšínského a niského knížectví (nechybí však ani jednotlivosti k minulosti jiných slezských teritoriálních útvarů: Hlohovska, Svídnicko-Javorska či Opolsko-Ratibořska). Jedná se o zemská privilegia, listiny vydané z moci vládnoucích knížat a jejich lenních pánů z řad českých králů, ale též o písemnosti související obecněji s každodenním chodem zemské správy, soudů a jiných institucí či o listiny stavovských osob, v tom především šlechty (např. kšafty, dlužní úpisy). Svým rozsahem i významem mimořádnou část fondu představují stavovské rukopisy požívající ze zákona mimořádné ochrany jako archivní kulturní památka. Jde zejména o svazky půhonů a nálezů vedených u příslušných zemských soudů, vzácně dochované knihy hejtmanských roků, protokoly ze zasedání zemských sněmů a především pak o zemské desky opavského, krnovského a částečně též těšínského knížectví, dochované od počátku 15. století.

Snímky archiválií byly publikovány prostřednictvím webové aplikace Digitální archiv Zemského archivu v Opavě na adrese http://digi.archives.cz.

PŘÍMÝ ODKAZ na digitalizované záznamy fondu SLEZSKÝ STAVOVSKÝ ARCHIV naleznete ZDE.

PŘÍMÝ ODKAZ na elektronickou pomůcku SLEZSKÉHO STAVOVSKÉHO ARCHIVU naleznete ZDE.

DIGITÁLNÍ ARCHIV Zemského archivu v Opavě uveden do ostrého provozu!

Dnešním dnem uvádí Zemský archiv v Opavě do ostrého provozu novou vyhledávací aplikaci pro práci s archiváliemi: DIGITÁLNÍ ARCHIV ZA v Opavě.

Tato aplikace plně nahrazuje předchozí portál ARCHIVNÍ VADEMECUM a přináší řadu nových možností a funkcí, včetně schopnosti responzivního zobrazení pro mobilní zařízení. Veškeré permalinky (trvale platné odkazy) z původního Vademeca zůstávají funkční a jsou automaticky přesměrovávány na odpovídající záznamy, či skeny v Digitálním archivu (POZOR! Tato změna se z technických důvodů začne uplatňovat až s jistým zpožděním: od ukončení Vademeca minimálně cca. 24 hodin!).

Archivní Vademecum bylo v provozu takřka nepřetržitě od roku 2009 (v prvotní verzi již od roku 2007). V roce 2012 obsahovalo 1 599 011 skenů, ke dni ukončení svého provozu (31.8.2017) pak nabízelo veřejnosti 10 473 987 skenů digitalizovaných archiválií.

Digitální archiv byl nejprve spuštěn v testovacím režimu dne 6.5. 2016 a jeho vývoj pak pokračoval za účasti veřejnosti.

K dnešnímu dni obsahuje 1 956 361 záznamů spolu s 18 409 095 skeny digitalizovaných archiválií.


Zobrazit starší články

© 2024 | Zemský archiv v Opavě | Administrátor webu

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace