Zemský archiv v Opavě zveřejnil nový publikační portál archiválií pod názvem DIGITÁLNÍ BADATELNA.
Jedná se o společný projekt s Národním archivem a Státním oblastním archivem v Litoměřicích, který reaguje na podstatné změny v metodice pořádání archiválií a přináší množství nových funkcí i nových způsobů práce při vyhledávání, například:
vylepšené uživatelské prostředí
zobrazení kontextu záznamů ve stromové struktuře
integrované zobrazení snímků u záznamu
možnost zveřejnění záznamů z rozpracovaných archivních pomůcek
úvod do vyhledávání dle Přístupových bodů, včetně jejich propojení s CAM (Centrální Archivní Modul)
Portál DIGITÁLNÍ BADATELNA (na adrese digi2.archives.cz)je nyní spuštěn ve ZKUŠEBNÍM PROVOZU a jeho vývoj nadále pokračuje. Budeme rádi, pokud se na tomto procesu budete aktivně podílet.
Veškeré připomínky, náměty, oznámení chyb a nepřesností nám můžete posílat na adresu technické podpory. Za jakoukoliv zpětnou vazbu děkujeme a přejeme hodně úspěchů ve vaší badatelské práci.
● ● ● UPOZORNĚNÍ: Ve stavu ZKUŠEBNÍHO PROVOZU si prosím NEUKLÁDEJTE permalinky na záznamy a přílohy! ● ● ●
V případě potřeby vstupu do budovy archivu SOkA Bruntál volejte na toto telefonní číslo: +420 554 625 460. Z důvodu rekonstrukce fasády objektu byly demontovány zvonky u vstupních dveří. Provoz archivu pro veřejnost, stejně jako studovna pro badatele, NENÍ PŘERUŠEN. Děkujeme za pochopení
Díky vedení Zemského archivu v Opavě a vstřícnosti Národního filmového archivu byly do mapového portálu KARVINSKO ve stopách času připojeny UNIKÁTNÍ FILMOVÉ ZÁBĚRY z roku 1919! Jedná se o více než 7minutový film s názvem: "KARVÍNSKÁ uhelná pánev obsazená naším vojskem II. díl". Pokud tedy chcete vidět "živé obrázky" z příjezdu vlaku na nádraží Košicko-bohumínské dráhy v Karvinné, areál dolu Jan-Karel, nebo práci u koksárenských pecí a sběr zbytků uhlí pod haldami: můžete se nyní podívat!
Dnes uplynuly na den přesně 2 roky od chvíle, kdy byl oficiálně spuštěn projekt KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU (26.5.2021) = https://gis.karvina.cz/stopycasu.
Tento mapový portál je unikátním příkladem propojení bohatých zdrojů digitalizovaných archiválií z fondů Zemského archivu v Opavě s prostředím mapové aplikace ArcGIS, pro účely moderní pomůcky ke studiu dějin zaniklých částí měst a obcí v okrese Karviná. Představuje rovněž jeden z velmi úspěšných příkladů vzájemné spolupráce institucí (Státní okresní archiv Karviná + Magistrát města Karviné) za současného zapojení veřejnosti z řad nejrůznějších komunitních skupin orientovaných na historii těchto míst.
U příležitosti dnešního výročí tedy předkládáme alespoň stručný výčet toho, co se za uplynulý rok v tomto projektu událo, a jak se nadále rozvíjí:
● Počet OBJEKTŮ vyznačených v mapě:
2021: cca. 700
2022: cca. 2200
2023: cca. 3021 objektů v mapě = tzn. + 821!!!!
● Počet FOTOGRAFIÍ připojených v aplikaci:
2021: cca. 1200
2022: cca. 3208
2023: cca. 5290 fotografií v aplikaci (bez započtení množství napojených digitalizátů archiválií!!) = tzn. + 2082!!!!
● Statistiky návštěvnosti:
Počet návštěv = více než 19 600
Počet zobrazení stránek = více než 83 600
Počet osob / 1 den = průměrně 42
● Další novinky:
Byla doplněna nová vrstva SVĚDKOVÉ PAMĚTI (Kříže, kaple, pomníky), dokumentující především drobné sakrální stavby v okrese Karviná.
Byl přepracován doplňující web s přehledem novinek a s odkazy na obrazové i tabulkové katalogy.
Upozorňujeme všechny badatele, že od 18. 11. 2021 do odvolání nebude možno z technických důvodů předkládat archiválie z některých fondů. Před objednávkou jakýchkoliv archiválií ke studiu se tedy prosím vždy nejprve informujte v naší badatelně (telefonicky nebo mailem). Děkujeme za pochopení.
SOkA Přerov dokončil digitalizaci ÚČETNÍCH KNIH (inv.č. 7158 - 7280 a inv.č. 7333 - 7342) z fondu ARCHIV MĚSTA LIPNÍK NAD BEČVOU 1488 - 1945 (NAD 1064). Všechny naleznete v Digitálním archivu pod tímto odkazem.
Státní okresní archiv Karviná ve spolupráci s Magistrátem města Karviné uvádí nový projekt: mapovou aplikaci vytvořenou na základech geografického informačního systému, pod názvem KARVINSKO ve stopách času.
Od 19. září 2019 probíhala ve foyer Státního okresního archivu Karviná výstava pod názvem: “Sklizeň ohrožena! Proměny karvinského venkova v 19. a 20. století”.
Po ukončení výstavy (20.12.2020) poskytujeme veřejnosti ke stažení digitalizované kopie výstavních panelů. Jsou k dispozici jednotlivě, ve formátu PDF.
Stránku s přehledem všech panelů ke stažení naleznete zde.
Oznamujeme, že do provozu byla uvedena nová verze Digitálního archivu. Přehled nejdůležitějších změn naleznete v úvodní zprávě aplikace. Zároveň byly obnoveny pravidelné, každotýdenní aktualizace dat.
Státní okresní archiv Karviná inovoval a rozšířil tématický web k dějinám původního města Karvinná, který byl poprvé zveřejněn v roce 2010. Projekt STARÁ KARVINNÁ je nyní plně responzivní a stránky lze prohlížet na všech mobilních zařízeních. Vlastní obsah bude průběžně rozšiřován a doplňován o další materiály a archiválie.
Od 15. února 2018 probíhala v prostorách Státního okresního archivu Karviná výstava pod názvem: “Od soli k uhlí” (Karviná 1268-2018). Tato výstava byla uspořádána k 750. výročí první zmínky o Karviné a mapovala dějiny i vývoj tohoto města. Po ukončení výstavy (28.6.2019) se archiv rozhodl poskytnout veřejnosti ke stažení originály všech výstavních panelů, které tvořily stěžejní část expozice. Tyto tématicky rozdělené panely jsou na webu k dispozici jednotlivě nebo v podobě kompletního souboru, vždy ve formátu PDF.
Státní okresní archiv Šumperk nově zpřístupnil digitální snímky archiválií z fondu Archiv města Šumperk, které se týkají čarodějnických procesů v 17. století na Šumpersku.