Upozorňujeme všechny badatele, že od 18. 11. 2021 do odvolání nebude možno z technických důvodů předkládat archiválie z některých fondů. Před objednávkou jakýchkoliv archiválií ke studiu se tedy prosím vždy nejprve informujte v naší badatelně (telefonicky nebo mailem). Děkujeme za pochopení.
SOkA Přerov dokončil digitalizaci ÚČETNÍCH KNIH (inv.č. 7158 - 7280 a inv.č. 7333 - 7342) z fondu ARCHIV MĚSTA LIPNÍK NAD BEČVOU 1488 - 1945 (NAD 1064). Všechny naleznete v Digitálním archivu pod tímto odkazem.
Státní okresní archiv Karviná ve spolupráci s Magistrátem města Karviné uvádí nový projekt: mapovou aplikaci vytvořenou na základech geografického informačního systému, pod názvem KARVINSKO ve stopách času.
Od 19. září 2019 probíhala ve foyer Státního okresního archivu Karviná výstava pod názvem: “Sklizeň ohrožena! Proměny karvinského venkova v 19. a 20. století”.
Po ukončení výstavy (20.12.2020) poskytujeme veřejnosti ke stažení digitalizované kopie výstavních panelů. Jsou k dispozici jednotlivě, ve formátu PDF.
Stránku s přehledem všech panelů ke stažení naleznete zde.
Oznamujeme, že do provozu byla uvedena nová verze Digitálního archivu. Přehled nejdůležitějších změn naleznete v úvodní zprávě aplikace. Zároveň byly obnoveny pravidelné, každotýdenní aktualizace dat.
Státní okresní archiv Karviná inovoval a rozšířil tématický web k dějinám původního města Karvinná, který byl poprvé zveřejněn v roce 2010. Projekt STARÁ KARVINNÁ je nyní plně responzivní a stránky lze prohlížet na všech mobilních zařízeních. Vlastní obsah bude průběžně rozšiřován a doplňován o další materiály a archiválie.
Od 15. února 2018 probíhala v prostorách Státního okresního archivu Karviná výstava pod názvem: “Od soli k uhlí” (Karviná 1268-2018). Tato výstava byla uspořádána k 750. výročí první zmínky o Karviné a mapovala dějiny i vývoj tohoto města. Po ukončení výstavy (28.6.2019) se archiv rozhodl poskytnout veřejnosti ke stažení originály všech výstavních panelů, které tvořily stěžejní část expozice. Tyto tématicky rozdělené panely jsou na webu k dispozici jednotlivě nebo v podobě kompletního souboru, vždy ve formátu PDF.
Státní okresní archiv Šumperk nově zpřístupnil digitální snímky archiválií z fondu Archiv města Šumperk, které se týkají čarodějnických procesů v 17. století na Šumpersku.
Zemský archiv v Opavě zpřístupnil digitální verzi fondu Slezský stavovský archiv, který tvoří jeden z pilířů jím spravovaného archivního bohatství. Fond byl převeden do elektronické podoby ve své úplnosti, úhrnem se jedná o 3.866 snímků listin a celkem 42.172 skenů stránek z úředních rukopisů.
Slezský stavovský archiv v sobě zavírá značné množství diplomatického materiálu ke středověkým, raně novověkým i novověkým dějinám opavského, krnovského, těšínského a niského knížectví (nechybí však ani jednotlivosti k minulosti jiných slezských teritoriálních útvarů: Hlohovska, Svídnicko-Javorska či Opolsko-Ratibořska). Jedná se o zemská privilegia, listiny vydané z moci vládnoucích knížat a jejich lenních pánů z řad českých králů, ale též o písemnosti související obecněji s každodenním chodem zemské správy, soudů a jiných institucí či o listiny stavovských osob, v tom především šlechty (např. kšafty, dlužní úpisy). Svým rozsahem i významem mimořádnou část fondu představují stavovské rukopisy požívající ze zákona mimořádné ochrany jako archivní kulturní památka. Jde zejména o svazky půhonů a nálezů vedených u příslušných zemských soudů, vzácně dochované knihy hejtmanských roků, protokoly ze zasedání zemských sněmů a především pak o zemské desky opavského, krnovského a částečně též těšínského knížectví, dochované od počátku 15. století.
Snímky archiválií byly publikovány prostřednictvím webové aplikace Digitální archiv Zemského archivu v Opavě na adrese http://digi.archives.cz.
Dnešním dnem uvádí Zemský archiv v Opavě do ostrého provozu novou vyhledávací aplikaci pro práci s archiváliemi: DIGITÁLNÍ ARCHIV ZA v Opavě.
Tato aplikace plně nahrazuje předchozí portál ARCHIVNÍ VADEMECUM a přináší řadu nových možností a funkcí, včetně schopnosti responzivního zobrazení pro mobilní zařízení. Veškeré permalinky (trvale platné odkazy) z původního Vademeca zůstávají funkční a jsou automaticky přesměrovávány na odpovídající záznamy, či skeny v Digitálním archivu (POZOR! Tato změna se z technických důvodů začne uplatňovat až s jistým zpožděním: od ukončení Vademeca minimálně cca. 24 hodin!).
Archivní Vademecum bylo v provozu takřka nepřetržitě od roku 2009 (v prvotní verzi již od roku 2007). V roce 2012 obsahovalo 1 599 011 skenů, ke dni ukončení svého provozu (31.8.2017) pak nabízelo veřejnosti 10 473 987 skenů digitalizovaných archiválií.
Digitální archiv byl nejprve spuštěn v testovacím režimu dne 6.5. 2016 a jeho vývoj pak pokračoval za účasti veřejnosti.
K dnešnímu dni obsahuje 1 956 361 záznamů spolu s 18 409 095 skeny digitalizovaných archiválií.